Tiskové zprávy

Soubory ke stažení

Atraktivní vlaky Regionova brázdí koleje v Pardubickém kraji

TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE

Pardubice, 7. 3. 2012 – Na koleje v Pardubickém kraji dnes poprvé vyjely přitažlivější vlakové soupravy Regionova. Jejich povrch zdobí celoplošné polepy s regionálními motivy. Pardubický kraj společně s Českými drahami se tak rozhodl zatraktivnit cestování vlakem a využít tento pilotní projekt také k propagaci cestovního ruchu na východě Čech.

Na koleje vyjely hned dvě soupravy Regionova, z nichž jedna byla Českými dráhami zakoupena díky finanční podpoře z Regionálního operačního programu. Tato souprava bude nasazena na trať mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou a také proto ji zdobí motiv z této oblasti. Zobrazuje ojedinělou expozici muzea v Moravské Třebové – mumii princezny Hereret. Na Chrudimsku, ale i na některých dalších tratích, pak bude pravidelně jezdit vlak „loutkářský". Jeho design je inspirován loutkářskou tradicí v regionu a stěny vlaku zdobí loutky z expozic Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

„Pro tuto myšlenku jsem se nadchl při své cestě ve Švýcarsku, kde podobně „ozdobené" vlaky již mají a kde slaví úspěch. Jsem velmi rád, že se nám jako prvnímu kraji v zemi podařilo tento projekt realizovat. Jsem totiž skutečně přesvědčen o tom, že se podobným vlakem bude chtít svézt více cestujících a turistů – minimálně obyčejná lidská zvědavost veřejnost určitě přiláká," domnívá se iniciátor myšlenky projektu, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Pardubický kraj s Českými drahami projekt zahájil již v loňském roce, kdy byly vytipovány motivy pro 10 souprav. Ty budou postupně přicházet do provozu v letošním a příštím roce. Asi polovina z nich bude zakoupena za přispění prostředků Evropské unie, konkrétně z Regionálního operačního programu, na nákup kolejových vozidel. V létě loňského roku se také uskutečnila anketa, ve které veřejnost mohla z dalších pěti variant vybírat svůj nejoblíbenější motiv. Zvítězilo téma Kunětické hory.

„Motiv Kunětické hory bychom rádi použili v další fázi projektu. Chceme společně s Královéhradeckým krajem realizovat polep celkem pěti elektrických jednotek, které budou jezdit na trati Pardubice – Hradec Králové - Jaroměř. Také proto jsme přizvali na slavnostní předání našich Regionov i hejtmana Královéhradeckého kraje, abychom si o projektu mohli více promluvit a domluvit se na motivech z obou krajů, které na nové soupravy použijeme,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu, dopravní obslužnost a investice Jan Tichý.

Dalšími motivy, se kterými Pardubický kraj pro své regionální tratě pracuje, jsou např. Smetanova Litomyšl, Jan Perner, Pardubický perník, Lidové tradice na Hlinecku, Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové a další.

České dráhy vítají záměr takto oživit vlakové soupravy. Každý kraj je náš vážený smluvní partner a tak vzájemnou spolupráci prohlubujeme ve všech otázkách, kde vidíme společný přínos pro zvýšení atraktivity železniční dopravy a samozřejmě vlakových spojů Českých drah,“ dodává ke společné aktivitě kraje i dopravce náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Fotogalerie

<< Zpět na seznam tiskových zpráv

Pars Nova a.s.

Žerotínova 1833/56
787 01 Šumperk